Haber

Hemzemin geçitler alt veya üst geçide dönüştürülecek

Hemzemin geçitler alt veya üst geçide dönüştürülecek, geçidin üretimi ve diğer güvenlik tedbirlerinin alınması hemzemin geçidin geçtiği yolun bağlı olduğu kurum veya kuruluşların sorumluluğunda olacaktır.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın “Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler ve Uygulama Esaslarına İlişkin Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre hemzemin geçitler alt veya üst geçide dönüştürülecek. Mevcut yönetmelikte hemzemin geçitlerin alt/üst geçide dönüştürülmesi TCDD’nin sorumluluğundaydı. Yeni düzenleme ile hemzemin geçidi kesen karayoluna bağlı olan kurum veya kuruluşlara alt ve üst geçitlerin yapılması ve diğer güvenlik tedbirlerinin alınması sorumluluğu getirildi.

Trafik yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerde mevcut yönetmelikte 30 bin olan seyir momenti 90 bine çıkarılacak ve karayolu ile ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından 174 adet alt/üst geçit yapılacak.

Mevcut yönetmelikte tüm hemzemin geçitlerde görüş mesafesi “karayolu aracından demiryoluna 5 metre, demiryolunun her iki yanından 500 metre”, “hemzemin her iki tarafından demiryolu aracından 750 metre” olarak belirlendi. geçit”. Yeni yönetmelikte karayolundan 500 metre, demiryolundan 750 metre görüş mesafesi kuralı değiştirilerek, aktif koruma sağlanan hemzemin geçitler için “tren hızına göre görüş mesafesi” belirlendi.

Şu anda hemzemin geçitler 3 şekilde sınıflandırılıyordu: ücretsiz (çapraz işaretli), flaşörlü/zilli otomatik bariyer ve koruma bariyeri.

Yeni düzenleme ile sadece çapraz işaretli hemzemin geçitler pasif korumalı olarak sınıflandırılırken, diğer tüm uyarı sistemleri ile hemzemin geçitler aktif korumalı olarak sınıflandırılır.

Mevcut yönetmelikte, raydan her iki taraftaki 5 metrelik boşluktan sonraki kısımda, hemzemin geçitler ve yaklaşım yollarının yapımı, bakımı ve işletilmesinden karayolunun bağlı olduğu kurum veya kuruluş sorumluydu.

Yeni düzenleme ile 5 metre mesafe kuralı kaldırıldı. Buna göre yolun bağlı olduğu kurum ve kuruluş, yolun bitiminde rayın karayolu ile kesiştiği noktadan başlayarak yol kullanıcıları için levhaların üretilmesi, bakım ve onarımı ile gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmasından sorumlu olacaktır. her iki tarafta hemzemin geçit kaplaması.

Hemzemin geçitlerin 31 Aralık 2025 tarihine kadar yeni yönetmeliğe göre uygun hale getirilmesi gerekiyor.

mutki-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu