Haber

MARMARA’DA ‘HAYALET AĞ’ TEMİZLİĞİ

İSTANBUL İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve kıyı güvenlik ekipleri, Yeşilköy açıklarında hayalet ağ kurdu.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2014 yılında başlatılan ‘Denizlerin Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi’ kapsamında kıyı güvenlik ekipleriyle birlikte Yeşilköy Sahili’nden açılarak denizin dibindeki deniz dibini temizledi. . Amatör balıkçıların unuttuğu, yırttığı veya kasten bıraktığı ağlar ve aletler, dalgıçlar tarafından deniz tabanında belirlenen noktalardan toplandı. Balıkların ekosistemine, biyolojik çeşitliliğine, göç yoluna ve yaşam alanlarına zarar verdiği belirtilen hayalet ağların yerden yaklaşık 5 bin metre uzunluğunda ve 15 bin metrekarelik bir alanda olduğu bildirildi. Proje kapsamında bugüne kadar Marmara Denizi’nde 192 noktada 4 milyon 982 bin metrekare alanın süpürüldüğü, 322 bin 620 metrekare atıl filenin yüzeye çekilerek kaldırıldığı belirtildi. ekosistemden.

BU AĞLAR AVLANMAYA DEVAM EDİYOR

Proje hakkında konuşan İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “Projemiz denizlerde bırakılan ağlardan denizleri temizlemeyi hedefliyor. Denizde avlanırken bilerek veya bilmeyerek kontrolden kaçarken kopan ağlar, hem deniz tabanında hem de o bölgede kirliliğe neden oluyor, denize zarar veriyor. Bu ağlar avlanmaya devam ediyor. Avlanmaya devam ettiği için sürdürülebilir balıkçılığı da tehdit etmektedir. Bu kapsamda 2014 yılından bu yana yaklaşık 5 milyon metrekarelik bir alanı taradık. Buradan 322 bin 622 metrekarelik terk edilmiş fileleri temizleyerek geri dönüşüme kazandırdık. Bu ağlar birçok şekilde örneğin ağ üretimi gibi sanat eserlerinde kullanılmıştır.

BUGÜN YAKLAŞIK 15 BİN METREKARELİK AĞI ÇIKARDIK

Bu ağların atılmaması için de çalıştıklarını ifade eden Karaca, “Şu anda çıkarılan ağların kime ait olduğunu, kimlerin bıraktığını bilmiyoruz. Bakanlığımız da bu konuda bir proje başlattı. Buna göre; denizde avlanan insanların tüm olta takımlarını data matrix sistemi ile markaladık.Oltadan gırgırlara.Bu QR kod sisteminin bize getirdikleri.O ağda kim kayıtlıysa, kayıp bir av aracı bulunduğunda. bulundu, kime ait olduğu belli olacak.Böylece o ağı atan kişi belli olacak.’Ağım kayboldu, bu noktada kaybettim, düşürdüm’ gibi bize haber verdiğinde temizleyeceğiz. o noktada olmazlarsa işlem uygulanacak.Geçenlerde denizde 7 lokasyon için bu projeyi getirdik, bir araya getirdik.Bugün yaklaşık 15 bin metrekare net vardı ve deniz tabanından çıkardık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu