Haber

İzmir’de İsrail saldırılarını protesto etmek için ayakkabı bırakma eylemi düzenlendi

İzmir’de İsrail’in Gazze’deki saldırılarını protesto etmek isteyen grup, baskınlarda ölen Filistinlileri temsilen ayakkabı bırakma eylemi düzenledi.

Karşıyaka ilçesindeki İZBAN istasyonu önünde düzenlenen eylemde Kur’an-ı Kerim okundu ve “Susun, çocuklar ölüyor” yazılı pankart açıldı.

Ölen Filistinlileri temsilen ayakkabılar da olay yerine bırakıldı.

Grup adına basın açıklaması yapan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Kayacan, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Filistin’de 25 binden fazla insanı katlettiğini söyledi.

İsrail’in Filistin’e yönelik tecrit politikası uyguladığını belirten Kayacan, “Batı dünyası bu soykırım zihniyetine ve tecrit politikasına sessiz kalıyor ve kendileri de bu zulme ortak oluyor. Tıpkı Batı dünyasının ölen masum Müslümanlara sessiz kalması gibi. Avrupa’nın ortasındaki Saraybosna’da, “Kardeşlerimize uygulanan politikanın benzerini yaşayan Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz hakkında sessiz kaldığı gibi, Gazze konusunda da sessizliğini bozmadı.” dedi.

Kayacan, Filistin’de her zaman mazlumların yanında olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Gazze’de ölenler sadece Müslümanlar değil; orada ölenler anneler, babalar, eşler, çocuklar, bebekler, insanlar ve onların tek suçu dini tercihleri. Vicdanı körelmeyenleri duyun, duyabilenler duyun.” Artık merhamet edin, Gazze’de baskı ve soykırım var. “Gazze’de insanlar en aşağılık şekillerde ölüme terk ediliyor. Bu zulme karşı sessiz kalmamak adına şehit kardeşlerimizin anısına sembolik olarak ayakkabı bırakarak tepkimizi gösteriyoruz.”

Kayacan’ın açıklamasının ardından grup, ayakkabıların yanında bir süre nöbet tuttu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu